Aerobiczna Szóstka Weidera to program składający się z zestawu sześciu rodzajów ćwiczeń. Dedykowany jest zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet; osób profesjonalnie zajmujących się sportem, jak i laików sportowych. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni prostych brzucha oraz spalenie tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w jego obrębie.
Należy zaznaczyć, że A6W to ćwiczenia, które wymagają samodyscypliny – trzeba wykonywać je systematycznie i starannie oraz zgodnie z harmonogramem ćwiczeń (o którym mowa będzie w osobnym artykule).
Opis programu ćwiczeń Aerobicznej Szóstki Weidera
Jak wskazuje nazwa programu A6W ćwiczeń wchodzących w jego skład jest sześć. Są one do siebie podobne, niemniej jednak każde jest inne. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, należy pamiętać, aby pomiędzy poszczególnymi cyklami nie robić przerw i nie pozwolić Twoim mięśniom brzucha na rozluźnienie.
Wykonując każde ćwiczenia pamiętaj o tym, aby w momencie największego naprężenia mięśni wstrzymać ruch na 3 sekundy. Możesz wtedy głośno odliczać czas, co pozwoli na jego kontrolę i wpłynie pozytywnie na poprawność wykonywanego ćwiczenia.
Wyjściową pozycją do każdego ćwiczenia jest pozycja leżąca na płaskim podłożu. Najlepiej położyć się na macie, dywanie, kocu, czy nawet ręczniku, co pozwoli zwiększyć komfort Twoich ruchów.
Ćwiczenie nr 1.
Przyjmij pozycję wyjściową z rękami wzdłuż tułowia. Następnie podnoś na zmianę nogi, mając na uwadze zachowanie kąta prostego w kolanie i biodrze. Przy każdym podnoszeniu należy unosić barki – pamiętaj jednak, aby nie odrywać tułowia od podłoża. Można sobie pomóc obejmując kolana dłońmi – delikatnie, bez wkładania w tę czynność siły. W momencie największego spięcia mięśni, odczekaj 3 sekundy i wróć do pozycji wyjściowej. Jednak nie rób przerw pomiędzy cyklami i wykonuj kolejne powtórzenia zgodnie z harmonogramem!
Ćwiczenie nr 2.
Ćwiczenie to wykonuje się w bardzo podobny sposób jak poprzednie. Przyjmij pozycję wyjściową, unieś obie nogi, pamiętając o zachowaniu kąta 90 stopnia w kolanie i biodrze oraz barki. W tej pozycji również wytrzymaj 3 sekundy przy największym napięciu mięśni, wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj kolejne cykle zgodnie z harmonogramem.
Ćwiczenie nr 3.
To ćwiczenie również wykonuje się w bardzo podobny sposób do pierwszego. Jednak w tym przypadku rąk nie należy trzymać przy tułowiu, lecz spleść je na karku. Unoś naprzemiennie nogi. Tutaj również najważniejsze jest wstrzymanie pozycji przez 3 sekundy.
Ćwiczenie nr 4.
Ćwiczenie analogiczne do poprzednich, spleć dłonie na karku i podnieść obie nogi, pamiętając o zachowaniu kata 90 stopni w kolanie i biodrze. Utrzymaj pozycję przez 3 sekundy.
Ćwiczenie nr 5.
Spleć dłonie na karku, unieś delikatnie klatkę piersiową. Następnie podnoś raz jedną, raz drugą nogę wykonując tzw. „rowerek” – pamiętaj, aby przy każdej zmianie zachować kąt 90 stopni w kolanie i biodrze. W tym ćwiczeniu nie powinno się zatrzymywać ruchu w momencie spięcia mięśni, lecz płynnie przechodzić do unoszenia drugiej nogi. Powtórzenia wykonuj zgodnie z harmonogramem.
Ćwiczenie nr 6.
Ostatnie ćwiczenie całego programu A6W. Polega ono na jednoczesnym uniesieniu barków oraz obu nóg. Tak samo jak w ćwiczeniach 1-4 należy utrzymać pozycję maksymalnego spięcia mięśni przez 3 sekundy.