Crossfit to trening wytrzymałościowo-siłowy mający na celu przede wszystkim zwiększenie sprawności fizycznej. Powstał na początku XIX wieku, a jego pomysłodawcą jest Amerykanin Greg Glassman. Głównym założeniem treningu jest taki dobór ćwiczeń, który pozwoli na zwiększenie siły i wytrzymałości. Łączy w sobie wszelakie formy, od tych wytrzymałościowych, poprzez lekkoatletyczne i gimnastyczne, aż po podnoszenie ciężarów.
Crossfit ma za zadanie doskonalenie cech motorycznych człowieka, takich jak: siła, wytrzymałość, gibkość, dynamika, szybkość, koordynacja, zwinność, a nawet sprawność układu sercowo-naczyniowo-oddechowego. Trening ten jest dedykowany zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn; każdego, kto chce poprawić kondycję oraz ogólną sprawność organizmu.
Na czym opiera się crossfit?
Trzy główne zasady, na których opiera się trening crossfit to: ruchy funkcjonalne, ciągła zmienność oraz wysoka intensywność.
Ruchy funkcjonale powinny kojarzyć Ci się z takimi, które wykonujesz w codziennym życiu. Naturalne funkcjonowanie ludzkiego organizmu polega nie tylko na poruszaniu się z punktu A do punktu B, lecz również na bieganiu, robieniu przysiadów (chociażby kucając po coś), sięganiu, skakaniu, podnoszeniu czy nawet podciąganiu. Crossfit wykorzystuje te ruchy, na treningach musisz biegać trochę szybciej, podnosić czy podrzucać większe ciężary. Każda czynność angażuje wiele stawów, odpowiadając za rozwój całościowy, a nie tylko jednej partii ciała.
Ciągła zmienność polega na wykonywaniu na każdym treningu innego zestawu ćwiczeń. Nie powinieneś przyzwyczajać się do utartych schematów, musisz być gotowy na wszystko bez względu na porę dnia i nocy.
Wysoką intensywność do crossfitu należy dodawać w celu zwiększenia poziomu sprawności. Z treningu na trening biegasz coraz szybciej, podnosisz większe obciążenie czy też robisz większą ilość przysiadów. Wysoka intensywność sprzyja ciągłemu rozwojowi, nie pozwalając organizmowi popaść w stan stagnacji.
Z jakich elementów składa się crossfit?
Podobnie jak istnieją trzy zasady crossfitu, tak i cały trening składa się z trzech elementów: gimnastyki, podnoszenia ciężaru i ćwiczeń wydolnościowych (tzw. cardio).
Gimnastyka to przede wszystkim ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. W tej części wykonuje się m.in. przysiady, pompki, brzuszki, podciąganie na drążku oraz ciągi. Opcją dla bardziej zaawansowanych jest stanie oraz chodzenie na rękach, a nawet ćwiczenia na tzw. kółku gimnastycznym.
Podnoszenie ciężarów jak sama nazwa wskazuje polega na podnoszeniu ciężarów oraz wykonywaniu ćwiczeń ze sztangą, sztangielkami, hantlami i odważnikami kettlebell.
Cardio ma za zadanie poprawić nasza wydolność. Osiągniesz to m.in. poprzez bieganie, jeżdżenie na rowerku, skakaniu na skakance, a nawet pływaniu.
Każdy trening crossfitu może zawierać każdy z tych elementów bądź stanowić połączenie pojedynczych składowych. Decydując się na trening crossfit musisz pamiętać o:
- intensywnej rozgrzewce przygotowującej ciało do wzmożonego wysiłku,
- nauce odpowiedniej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń,
- dopiero wtedy można przejść do prawidłowego treningu,
- na sam koniec warto jest się wyciszyć i rozciągnąć.