Ważnymi substancjami, których przyjmowanie powinny rozważyć osoby intensywnie trenujące, są aminokwasy. Można je przyjmować w dwóch postaciach – pojedynczo w formie kapsułek oraz w formie koktajli. Spośród tych sposobów, ten pierwszy uważany jest za skuteczniejszy i zapewniający lepszą suplementację. Bardzo często spotykanym samodzielnie aminokwasem jest BCAA.
BCAA – co to takiego?
Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach to BCAA. Zalicza się do nich leucyna, izoleucyna oraz walina. BCAA jest uważane za jeden z najważniejszych składników budujących mięśnie, stanowi około 33% wszystkich białek mięśniowych. Organizm człowieka nie jest w stanie sam wyprodukować tych aminokwasów, są one pozyskiwane z przyjmowanego przez niego pożywienia. Należy mieć na uwadze również fakt, że podczas długotrwałego i intensywnego treningu fizycznego poziom BCAA może znacząco spać, dlatego tak ważne jest uzupełnianie tego składnika w codziennej suplementacji.
Aminokwasy z grupy BCAA mają działanie anaboliczne i przyczyniają się do rozrostu tkanki mięśniowej. Najsilniejszym działaniem w tym zakresie charakteryzuje się leucyna. Jednak dla jej prawidłowego i długotrwałego funkcjonowania w organizmie niezbędne jest przyjmowanie dwóch pozostałych aminokwasów z grupy BCAA – izoleucyny oraz waliny. Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących kulturystów.
Działanie i skutki BCAA
Jednym z głównych skutków działania BCAA jest, wspomniane już wcześniej, działanie anaboliczne. Regularne przyjmowanie aminokwasów z grupy BCAA sprzyja reakcji anabolicznej, która jest nawet o 3,5 razy większa, niż u osób, które nie włączyły ich do swojej suplementacji.
Osoby prawidłowo zażywające leucynę, izoleucynę i walinę mogą zauważyć znaczny przyrost tkanki mięśniowej oraz zwiększenie wytrzymałości organizmu. Zażywanie aminokwasów z grupy BCAA pozwala zmniejszyć uczucie zmęczenia oraz osłabienia, które mogą być wynikiem bardzo intensywnego treningu. Oprócz wytrzymałości, BCAA pozytywnie wpływa na siłę osoby ćwiczącej.
Leucyna, izoleucyna oraz walina przyśpieszają proces spalania tkanki tłuszczowej oraz działają ochronnie na mięśnie. Aby zapobiec katabolizmowi mięśniowemu, wystarczy przyjmować aminokwasy z grupy BCAA przed, w trakcie lub nawet po intensywnie wykonanym treningu.
Działanie tego składnika zauważalne jest też w regeneracji mięśnia – dzięki włączeniu BCAA w swoją suplementację będziesz szybciej i efektywniej wracał do stanu sprzed treningu. Ten skutek zażywania aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach doceniają zwłaszcza osoby, które ćwiczą codziennie.